Ako sa správne obliecť do zimy?

Ako sa správne obliecť do zimy?

Ako sa obliecť v zimnom období tak, aby sme sa nespotili ani nebolo nám chladno? Dôležité je zvážiť, ako dlho vo vonkajšom prostredí pobudnete a či sa budete pohybovať, športovať . Jedným z dôležitých faktorov je aj vietor. Ten môže spôsobiť, že pocitová teplota bude nižšia ako skutočná.

Pre príjemný pocit je výber oblečenia oveľa dôležitejší v zime ako v iných ročných obdobiach. Navyše počasie sa môže rýchlo zmeniť. Už len prechod zo slnka do tieňa vnímame ako rozdiel. Vhodné je teda obliekať sa vo vrstvách a podľa potreby ich obliekať. Základnou vrstvou by malo funkčné prádlo. Zabudnite na bavlnu! Bavlna saje pot a mokré oblečenie výrazne chladí. Stredná vrstva ochraňuje pred chladom a zahrieva, vrchná chráni pred vonkajšími vplyvmi počasia, ale mala by byť paropriepustná zvnútra von.

Ak sa budete aktívne pohybovať, obliekajte sa akoby bola teplota o 7 až 10 stupňov vyššia. Naopak, ak budete bez pohybu, oblečenie voľte teplejšie. Chlad sa v tele šíri od končatín a výrazne prekrvených oblastí (hlava), preto je dôležitou súčasťou oblečenia čiapka a rukavice, samozrejme dobré topánky. Keďže chodidlo sa v teplej obuvi určite spotí, vhodné je ho pred obutím nakrémovať. Koža tak bude lepšie odpudzovať vlhkosť a neskôr lepšie regenerovať.

Príbuzné príspevky:

Napíšte odpoveď

Všetky polia sú požadované

Meno
Email: (nie je zverejnený)
Komentár: